Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Anna Sielska – wystawa fotografii pt. "City Story"

Start date End date

City Story to cykl fotograficznych narracji o miejscach bez znaczenia i o historiach, dla których znaczący jest topograficzny kontekst. Miejskie opowieści katowickiej artystki przedstawiają zatem samotnych ludzi zagubionych w świecie ponowoczesnej architektury i jej reprezentatywnych emblematów. Są to hipermarkety, parki rozrywki i przeszklone akwaria śródmiejskich gmachów, gdzie nikt nikomu nie mówi "dzień dobry" ani "dobranoc", jeśli wcześniej nie dokonuje się aktu kupna czy też sprzedaży. Obszar komunikacji oparty jest tutaj na transakcjach, które zastąpiły transgresję. W tym świecie dobijamy globalnych targów i translokujemy wiedzę oraz rzeczy, podczas gdy emocje oraz uczucia zostają wyparte w obręb komiksów anegdot, skrótów e-maila albo tapet MMS-a. Rozmowa stała się przestrzenią symulacji, zaś dialog przekształcił się w dialogiczność palców pomykjących po klawiszach komórki lub komputera. Warto zwrócić uwagę na te waśnie gadżety (na przykład telefon albo samochód), które są zarazem jedyną symboliczną orkiestracją City Story.
Portretowani ludzie znajdują się w przestrzeni aglomeracji – w istocie – wysterylizowanej z obecności człowieka, jakby znaleźli się w niej przypadkiem. Estetyczny nadmiar tej rzeczywistości jest feerią barw, która nie może wypełnić pustki oraz strachu wyalienowanych ludzi wyrzuconych ze społecznego czy rodzinnego kontekstu. Spojrzenia samotnych i pozostawionych samym sobie spacerowiczów właściwie giną w odmętach niewiadomego. Ten świat jako żywo przypomina sceny z Powiększenia Antonioniego. Ale tutaj dramat nie ukrywa się w detalach, ponieważ jest wszechobecny w całym kadrze, który buduje podskórną grozę i bezradność oczekiwania. Ich naturalnym tłem są piony i poziomy architektury, barwne plamy zjawiskowo złamanych kolorów, samochody, kominy i pokryte stalowym obrzękiem niebo. Bez-dialogiczność i bez-sensowność przedstawionych sytuacji pokazuje paradoksalnie, że "bez" jest czynnikiem konstytuującym naszą kondycję i trwanie w czasie. Z drugiej strony, aspekt celowości, który tak chętnie sobie przypisujemy – konstruując nowe potrzeby oraz budując kolejne nadzieje – składa się najczęściej z dokładnie tych elementów, "bez" których można wyobrazić sobie istnienie. Jednak to właśnie egzystencja domaga się od nas nadwyżki celu, sensu oraz życiowego kontekstu. Z nich czerpie się radość sztuki i pasję tworzenia. City Story jest jedną ze znaczonych i znaczących kart tej afirmatywnej konfabulacji.

Roman Lewandowski


 

Projekt zrealizowano przy pomocy środków budżetowych Samorządu Województwa Śląskiego.

Anka Sielska
Urodzona w 1978 roku.
W latach 1998-2003 studia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Dyplom w 2003 roku w pracowni linorytu prof. Stanisława Kluski oraz prezentacja dodatkowa w pracowni fotografii prof. Waldemara Jamy.
Od 2000 studia w Instytucie Fotografii Kreatywnej w Opavie (Czechy), dyplom (licencjat) – wrzesień 2004.
Od roku akademickiego 2005/2006 asystentka w pracowni fotografii prof. Waldemara Jamy w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Zajmuje się fotografią, projektowaniem graficznym, instalacją, filmem wideo.
2006 – stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.

Kurator wystawy: Iwona Koźbiał-Grzegorzek

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności