Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Alexander Andrzej Łabiniec - wystawa prac malarskich

Start date End date

W maju, w sali wystaw czasowych na parterze Zamku Sułkowskich – siedzibie Muzeum w Bielsku-Białej – można było zobaczyć wystawę prac malarskich Alexandra Andrzeja Łabińca. Artysta urodził się w 1930 roku. W 1956 roku uzyskał dyplom Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował pod okiem tak wybitnych profesorów jak: K. Frycz, A. Stopka, Z. Pronaszko, X. Dunikowski, J. Stern, C. Rzepiński. Od początku swojej drogi artystycznej związany był z bielskim Teatrem Lalek „Banialuka”, w którym zrealizował szereg scenografii oraz autorskich spektakli. Współpracował również z telewizją i innymi polskimi teatrami. Był stypendystą Rządu Francuskiego. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, bierze udział w licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Wielokrotnie był nagradzany, m.in. w 1993 roku: Złotą Maską za całokształt twórczości oraz Ikarem – nagrodą Prezydenta Miasta Bielska-Białej.

Na wystawie w Muzeum w Bielsku-Białej zobaczyć można było obrazy z ostatnich kilku lat twórczości A.A. Łabińca. Prace te charakteryzują się różnorodnością rozwiązań formalnych i mnogością inspiracji stylistycznych. Niektóre z nich nawiązują do sztuki informelu i taszyzmu, nurtów szczególnie bliskich artyście. Z kolei w ostatnich realizacjach czytelne jest zafascynowanie kaligrafią i estetyką dalekowschodnią, choć same tytuły prac: Alfa, Beta, Gama, jednoznacznie odnoszą się do greckiej tradycji kulturowej, uchodzącej za kolebkę cywilizacji europejskiej.

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności