Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Agnieszka Sitko, "Było. Jest. Bielsko-Biała", (grafika).

Start date End date

Cykl grafik pt. Było. Jest. Bielsko-Biała, został wykonany przez Agnieszkę Sitko dla Muzeum w Bielsku-Białej w ramach projektu Moje miasto. Bielsko-Biała. Inspiracją do ich powstania były pocztówki bielskie z przełomu XIX i XX w., pochodzące ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej. Na ich podstawie artystka wykonała grafiki w charakterystycznej dla siebie, autorskiej technice, polegającej na połączeniu monotypii, algrafii i rysunku odręcznego.

Niewielkich formatów prace ukazują dawne miasto: urokliwe uliczki, czarujące zaułki, historyczne wspaniałe budowle (niektóre już niestety nieistniejące), świadczące o zamożności i randze Bielska oraz Białej sprzed blisko stu lat. W te zabytkowe przestrzenie miejskie artystka subtelnie i umiejętnie ingeruje kolorem. Stare miasto jawi się skąpane w tonacjach żółcieni, turkusów i różów; nad budynkami unosi się srebrne, ciężkie, płaskie niebo, odcinające się od perspektywicznego rysunku architektury miejskiej. Pomimo swobodnej interpretacji kolorystycznej, artystka utrzymała w grafikach klimat dawnych druków z których korzystała.

Agnieszka Sitko poprzez swoje prace przypomniała dawne piękno naszego miasta, które miejmy nadzieję, nigdy nie zostanie zapomniane.

Agnieszka Sitko

Agnieszka Sitko (ur. 1976 r.) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 2003 roku w Pracowni Druku Płaskiego pod kierunkiem prof. Józefa Budki; prezentację dodatkową wykonała w Pracowni Malarstwa prof. Jacka Rykały. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie: Grafika Komputerowa i Multimedialna w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2005-2007).

W roku akademickim 2003/2004 odbyła staż asystencki w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie w Instytucie Plastyki w Pracowni Litografii prof. Grzegorza Banaszkiewicza.

Uczestniczyła w ok. 70 wystawach zbiorowych sztuki w kraju i za granicą (Francja, Austria, Korea Pd., Chiny, Rosja, Tajwan, Holandia, Bułgaria, Hiszpania, Czechy, Rumunia).

Swoje prace prezentowała na 6 wystawach indywidualnych.

Laureatka nagród:

  • Wyróżnienie za dyplom ukończenia studiów – nagroda Dziekana ASP, Katowice (2003 r.),
  • Nagroda fundowana na 60. Salonie des Artistes du Hurepoix, Paryż, Francja (2006 r.),
  • III Nagroda na VIII Jesiennym Salonie Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim (2006 r.),
  • I Nagroda Regulaminowa na I Biennale Miniatury Cyfrowej, Płock (2007 r.),
  • I Nagroda na 5. Międzynarodowym Biennale Miniatury, Częstochowa (2008 r.),

W roku 2007 otrzymała Stypendium Artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2008 Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.



Kurator: Iwona Koźbiał-Grzegorzek.

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat: 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: pn - cz 9:00 - 15:00, pt 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.