Start date End date

Galeria w Fabryce

W piątek 22 maja 2015 r. w Starej Fabryce odbył się wernisaż wystawy: „Te, co skaczą i fruwają…” Przedstawienia zwierząt w sztuce ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, której tytuł zainspirowany został słowami piosenki Marii Terlikowskiej do programu telewizyjnego Michała Sumińskiego Zwierzyniec. Przez dwadzieścia lat emisji audycja ta przybliżała nam życie dzikich zwierząt, pozwalała poznać ich wygląd i zwyczaje. Natomiast przygotowana przez Kingę Kawczak wystawa zabierze Państwa do świata fauny ukazanego poprzez dzieła sztuki. Przed wejściem do Muzeum wita nas kompozycja artystyczna Ptaki, którą Waldemar Rudyk wykonał w dniu wernisażu. Wśród 240 eksponatów zgromadzonych na wystawie znaleźć można przykłady malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby i rzemiosła artystycznego, z których najstarsze pochodzą z XVIII w., a najmłodsze z bieżącego stulecia. Dzieła polskich, austriackich, niemieckich i brytyjskich twórców skupiają się na ukazaniu realnych zwierząt. Przeważnie są to przedstawienia realistyczne, choć nie brakuje też kompozycji niemalże abstrakcyjnych. Wiele prac ilustruje również relacje między zwierzęciem a człowiekiem. W specjalnie przygotowanym katalogu znajdziecie Państwo szczegółowy wykaz ponad 300 eksponatów ze zbiorów Muzeum z zakresu animalistyki. Wydawnictwo wzbogacono kolorowymi ilustracjami i obszernym wprowadzeniem do tematyki. Katalog dostępny jest w kasach naszych oddziałów.

Wydarzenia towarzyszące wystawie

Cena: 25 zł

Oferujemy również wyjątkowe pamiątki w postaci korkowych podstawek z reprodukcjami prezentowanych na wystawie prac Krzysztofa Kokoryna i Jerzego Przybyła oraz bawełniane torby w jedenastu kolorach z grafikami Edwarda Grabowskiego i Wacława Kondka. Ponadto podkładki z fragmentem dywanu przedstawiającego rajski ogród i kubek z wizerunkiem motyla.

Podstawki korkowe, 2 szt. (9,3 x 9,3 cm)

Rajski ogród

Jerzy Przybył, Rykowisko II

Cena: 7 zł

Podstawki korkowe, 3 szt. (9,3 x 9,3 cm)

Krzysztof Kokoryn, Krokodyl

Cena: 9 zł

Podkładki korkowe (20 x 26 cm)

Jerzy Przybył, Rykowisko II

Krzysztof Kokoryn, Nosorożec w łódce

Cena: 12 zł

Torba bawełniana

Cena: 8 zł

Kubek z wizerunkiem Morpho sulkowskyi

Cena: 20 zł

Wystawie towarzyszą ciekawe spotkania oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. Szczegóły na: www.muzeum.bielsko.pl w zakładce Edukacja lub pod numerem tel. 33 821 03 03.