Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Pię(K/T)no

Start date End date

Stara Fabryka
pl. Żwirki i Wigury 8
43-300 Bielsko-Biała

Wystawa fotografii i malarstwa w oprawie tekstowej: Kariny Czernek, Doroty Koperskiej, Jagody Krzywickiej

Projekt PIĘ(K/T)NO kiełkował ponad rok z procesu wspólnego myślenia, odczuwania i działania trzech zaprzyjaźnionych, twórczych osobowości. Dorota Koperska (artysta fotografik), Karina Czernek (malarka) i Jagoda Krzywicka (aktorka i poetka) stworzyły wielowymiarowe, nawiązujące do siebie prace w formatach 100 x 140 cm (malarskie fotografie, dwuwarstwowe obrazy i obrazowe teksty) połączone wspólnym mianownikiem doskonałego, bo pełnego niedoskonałości piękna każdego człowieka. Prace różnią się od siebie za sprawą użycia innych środków wyrazu, a jednak wszystkie bazują na tych samych 10 sesjach fotograficznych skupionych wokół ciała ludzkiego i poprzez wzajemne przenikanie zapraszają do przekraczania naszych zewnętrznych ograniczających nas często powłok.

Zderzając ze sobą w warstwach sztuki to, co dopieszczone, z tym, co osamotnione, bo niestandardowe, można się wspólnie zastanowić nad tym, na ile od nas zależy to, kim i jacy jesteśmy dla samych siebie i dla innych, oraz jak ważną rolę w odbiorze piękna i formowaniu go w sztuce odgrywa akceptacja.

Dorota Koperska
Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie. Dyplom
z malarstwa na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym pod kierunkiem prof. Zygmunta Lisa i ad. Tadeusza Rusa uzyskała w 2001 r.
Jest malarką, fotografką i projektantką. W ostatnich latach zajmuje się głównie fotografią. Swymi zdjęciami opowiada o świetle, barwach, o tajemniczych rozmyciach  planów, o przestrzeniach, wibracjach niedostrzegalnych ludzkim okiem. Walory malarskie zdjęć uwypukla także zastosowana technika mieszania warstw: nakładania na siebie kilku zdjęć, które się przenikają.
Jest autorką kilku wystaw indywidualnych. Bierze udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.


Jagoda Krzywicka
Aktorka dramatu i miłośniczka słowa.
Od 1997 r.  do teraz zagrała na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej ponad 40 ról.
W latach 2007–2010 pracowała w Studium Teatralnym im. Juliusza Osterwy, tworząc autorskie spektakle z własnymi adaptacjami tekstów.
Autorka zbioru poezji Kwiaty dla gąsienic z ilustracjami Anny Kocurek (wersja elektroniczna 2001) oraz wydanego pod patronatem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej albumu poetycko-fotograficznego Biała szarość Bielska ze zdjęciami Dariusza Czernka (2005).
Dwukrotnie nominowana do nagrody Złota Maska województwa śląskiego (2004 i 2015).
Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru (2017).

Karina Czernek
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie. Dyplom z malarstwa na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym, pod kierunkiem prof. Jerzego Wrońskiego uzyskała w 1998 r. W 2018 otrzymała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zajmuje się malarstwem i tkactwem artystycznym, wykonuje ilustracje do książek dla dzieci oraz prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Od kilkunastu lat wykonuje obrazy
w malarskiej technice własnej, dzięki której osiąga efekt przenikania płaszczyzn. Bawi się łączeniem technik, zacieraniem granic pomiędzy malarstwem i szeroko pojętą tkaniną, eksperymentuje, poszukuje nowych rozwiązań.
Jest autorką 20 wystaw indywidualnych. Brała udział w 23 wystawach zbiorowych.
Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in. II Nagroda Prezydenta Miasta Radomia, Ogólnopolskie Biennale Sztuki – 45 Salon Zimowy, Radom 2018; Nagroda Dyrektora Galerii Bielskiej BWA,  3. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2014.
W 2015 r. otrzymała stypendium Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.

Wernisaż: 23 stycznia 2020, godz.17.00

Wystawa czynna od 24 stycznia do 8 marca 2020

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności