Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Oblicza Bielska-Białej. Twórcy ikonografii miasta.Prace ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej

Start date End date

Wystawa Oblicza Bielska-Białej. Twórcy ikonografii miasta. Prace ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej obejmuje twórców ikonografii miasta Bielska-Białej żyjących na przestrzeni blisko dwustu lat, którzy w swoim dorobku pozostawili swego rodzaju artystyczne dokumenty świadczące o zmianach zachodzących w urbanistyce i architekturze Bielska i Białej. Na wystawie znalazły się również widoki Bystrej i okolicznych szczytów górskich, będących swoistym zapleczem rekreacyjnym mieszkańców dwumiasta. Są to eksponaty z zakresu malarstwa, rysunku, różnych technik graficznych, obiektów artystycznych, widokówek i fotografii. Ich autorami są absolwenci wyższych uczelni artystycznych, twórcy ludowi, malarze-amatorzy, wydawcy kart pocztowych.
W sprzedaży jest również dostępny katalog pod tym samym tytułem, zawierający obszerny materiał porównawczy dotyczący malarzy, grafików, rysowników oraz wydawców działających na przestrzeni ponad półtorej wieku. Cennym uzupełnieniem całości jest bogato ilustrowany album, zawierający barwne reprodukcje 50 dzieł plastycznych i 44 kart pocztowych.
 

NOWA WYSTAWA - NOWE WYKŁADY I WARSZTATY!

Oblicza Bielska-Białej. Twórcy ikonografii miasta. Prace ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej to nowa, długo oczekiwana propozycja naszego Muzeum. Wystawa prezentuje bogaty przegląd widoków miasta i jego okolic od XIX w. po współczesność. Interesująca scenograficznie ekspozycja zawiera prace plastyczne około 90. artystów i 107. wydawców pocztówek żyjących na przestrzeni około 150 lat. Pozwala nam zagłębić się przysłowiowym wehikułem czasu w przeszłość miasta, wędrując po symbolicznych uliczkach i spoglądając w sentymentalne widoki z okien. Ekspozycja ta daje nam wyjątkową okazję skonfrontowania minionego pejzażu miasta ze współczesnymi artystycznymi jego interpretacjami. Wystawie towarzyszą przygotowane specjalnie dla niej wykłady i warsztaty muzealne.
Czas trwania wystawy: 24.02.2011–25.09.2011.

Wykłady i warsztaty proponowane przez Dział Sztuki Muzeum w Bielsku-Białej, towarzyszące wystawie Oblicza Bielska-Białej. Twórcy ikonografii miasta. Prace ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej przygotowanej w Galerii MT Muzeum w Bielsku-Białej, budynek Muzeum Techniki i Włókiennictwa przy pl. Żwirki i Wigury 8.

  1. Wykład zatytułowany Spacerem po Bielsku z Jakubem Glasnerem, Victorem Straussem i Walterem Schwarzem, ma na celu przybliżenie sylwetek tych trzech artystów związanych z Bielskiem w 20-leciu międzywojennym i zaprezentowanie ich spojrzenia na to miasto.
    Czas ok. 1 godziny.
    Koszt wykładu: 90,00 PLN od grupy.
    Miejsce: Galeria MT – budynek Muzeum Techniki i Włókiennictwa, pl. Żwirki i Wigury 8.
    Odbiorcy: młodzież ze starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum, Uniwersytet Trzeciego Wieku (grupa maks. 30 osób).
    Prowadzenie: Teresa Dudek Bujarek.
  2. Warsztat zatytułowany Moje widzenie Bielska-Białej. Zajęcia polegają na krótkim i przystępnym omówieniu (indywidualnie dostosowanym do rodzaju odbiorców) rodzajów malarstwa pejzażowego ze szczególnym uwzględnieniem wedut, czyli widoków miast, przybliżeniem najważniejszych twórców ikonografii Bielska-Białej, a następnie w pracy grupowej wykonanie własnej panoramy miasta (w oparciu o otrzymane elementy), inspirowanej prezentowanymi na wystawie pracami.
    Czas ok. 1,5 godziny.
    Koszt warsztatu: 90,00 PLN od grupy.
    Miejsce: Galeria MT – budynek Muzeum Techniki i Włókiennictwa, pl. Żwirki i Wigury 8.
    Odbiorcy: dzieci i młodzież różnych grup wiekowych (grupa maks. 15-20 osób).
    Prowadzenie: Teresa Dudek Bujarek, Joanna Rupik.

Zainteresowanych tą formą zajęć prosimy o kontakt, tel.: 33 816 99 17 lub 33 821 03 03.



 

CYKL SPOTKAŃ ŚLADY OBECNOŚCI

Ślady obecności to cykl spotkań towarzyszących wystawie Oblicza Bielska-Białej. Twórcy ikonografii miasta. Prace ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej. Ich celem jest przybliżenie sylwetek wybranych twórców ikonografii miasta. Bohaterem każdego spotkania będzie inny nieżyjący artysta, grupa osób lub wydawcy kart pocztowych. Ludzi, którzy twórczo zapisali się w historii życia artystycznego i kulturalnego Bielska-Białej przedstawią nie tylko historycy, historycy sztuki czy etnografowie, ale przede wszystkim przypomną o nich zaproszeni goście poprzez rodzinne opowieści, wspomnienia znajomych i anegdoty przyjaciół. Uzupełnieniem słów będą różnego typu prezentacje i pokazy.

Spotkania odbywać się będą w cyklu co dwa tygodnie, zawsze w środę o godzinie 17.30, w przestrzeni wystawy, której towarzyszą,  tj. w Galerii MT – Muzeum Techniki i Włókiennictwa, Oddział Muzeum w Bielsku-Białej, pl. Żwirki i Wigury 8.
Wstęp bezpłatny.


Harmonogram cyklu spotkań Ślady obecności

13.04.2011 Wydawcy kart pocztowych z Bielska i Białej
27.04.2011 Władysław Szostak (1925-1983)
11.05.2011 Początki bielskiego ZPAP i grupa "Beskid"
Gośćmi specjalnymi spotkania będą prof. Józef Marek, Tadeusz Bajwoluk,
Grzegorz Bieniek oraz Leszek Kwaśny.
25.05.2011 Stanisław Szpineter (1906-1997)
08.06.2011 Jan Grabowski (1912-1998)
22.06.2011 Kazimierz Kopczyński (1908-1992)
06.07.2011 Jan Nikiel (1895-1966) i inni twórcy nieprofesjonalni
20.07.2011 Benzion Sokirański (1887-1953)
03.08.2011 Józef Cempla(1918-2004)
17.08.2011 Adam Bunsch (1896-1969) i środowisko bielskie 20-lecia międzywojennego

Koordynator cyklu: Teresa Dudek Bujarek, wg pomysłu prof. Michała Klisia

 

Cykl spotkań "Ślady obecności"
Cykl spotkań "Ślady obecności"
Cykl spotkań "Ślady obecności"
Cykl spotkań "Ślady obecności"
Cykl spotkań "Ślady obecności"

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.