Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Joanna Fodczuk-Garcia i „bielszczanie” w Kalifornii – Jan Kott i Stanisław Sułkowski

Start date End date

Joanna Fodczuk-Garcia i „bielszczanie” w Kalifornii – Jan Kott i Stanisław Sułkowski to wystawa poświęcona trzem postaciom, które nigdy się nie spotkały, a które łączy sztuka i dwa miejsca na ziemskim globie: Bielsko i Kalifornia. To w pierwszym rzędzie wystawa prezentująca dorobek malarski i realizacje przestrzenne, pochodzącej z Bielska, a od ponad dwudziestu lat tworzącej w Kalifornii, Joanny Fodczuk-Garcii (ur. 1971). Tu też bytowali w różnych okresach swego życia towarzyszący jej w tytule i na wystawie panowie, będący już postaciami historycznymi – Jan Kott, sławny krytyk i teoretyk teatru, krytyk literacki, eseista, poeta i tłumacz oraz książę Stanisław Sułkowski, artysta malarz, przedstawiciel specyficznego, barwnego rodu, wymykającego się stereotypowemu postrzeganiu arystokracji. Ten, skądinąd  przypadkowy, mariaż – acz nie do końca – stanowi interesujący przyczynek do narracji o nietuzinkowych postaciach posiadających bliższe lub dalsze związki z Bielskiem.

Ilustracja 3. Niebieskie okno. Fot. Joanna Esser

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności