"Cała ta muzyka" - wystawa plakatów muzycznych z kolekcji Krzysztofa Dydo

Start date End date

Wystawa Cała ta muzyka jest wydarzeniem towarzyszącym IX Międzynarodowemu Konkursowi im. G. Fitelberga, który odbędzie się w Katowicach w dniach 16-25 listopada 2012. Składać się będzie z kilku odsłon, z których organizatorem pierwszej – w Bielsku-Białej – jest Muzeum w Bielsku-Białej oraz Filharmonia Śląska w Katowicach przy współpracy z Galerią Plakatu w Krakowie. W czasie trwania konkursu wystawa prezentowana będzie w Katowicach. Eksponowane na wystawie plakaty pochodzą z krakowskiej, liczącej wiele tysięcy eksponatów kolekcji Krzysztofa Dydo prezentowanej jako Dydo Poster Collection obejmującej w swej większej części dorobek polskiego plakatu od 1945 roku po dzień dzisiejszy (m.in. w styczniu br. pokazywała plakaty Wiktora Górki w Galerii Bielskiej BWA). Z liczącej ponad tysiąc różnych plakatów muzycznych kolekcji wybrano do wystawy pięćdziesiąt dwie prace z lat 1949-2012. Prezentują zarówno różne style w plakacie, jak i różne gatunki muzyki. Wśród nich plakaty znakomitych polskich artystów, począwszy od twórców Polskiej Szkoły Plakatu, takich jak Roman Cieślewicz, Jan Lenica, Eryk Lipiński, Jan Młodożeniec, Franciszek Starowieyski, Rosław Szaybo, Waldemar Świerzy, Henryk Tomaszewski. Są również prace ich uczniów oraz artystów następnego pokolenia, między innymi takich, jak Mieczysław Górowski, Leszek Hołdanowicz, Piotr Kunce, Lech Majewski, Grzegorz Marszałek, Rafał Olbiński, Andrzej Pągowski, Władysław Pluta. Średnie pokolenie artystów sztuki plakatowej reprezentują Mirosław Adamczyk, Tomasz Bogusławski, Stasys Eidrigevičius, Wiesław Grzegorczyk, Ryszard Kaja, Piotr Młodożeniec, Wiktor Sadowski, Wiesława Wałkuski, Leszek Żebrowski. Oni i wielu niewymienionych reprezentują wszystkie środowiska w Polsce. Znaczący udział w wystawie mają również artyści środowiska śląskiego, którego najważniejszymi przedstawicielami w tej dziedzinie są Tadeusz Grabowski, Roman Kalarus, Tomasz Jura, Michał Kliś, Mariusz Pałka, Monika Starowicz oraz Piotr Kossakowski. Wystawie towarzyszyć będzie album o tym samym tytule wydany z okazji IX. Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Zawiera około 400 barwnych reprodukcji plakatów autorstwa ponad 150 artystów projektantów z okresu od 1899 do 2012 r. oraz tekst o historii polskiego plakatu, w tym również muzycznego.