3. Triennale tkaniny ”Bez Granic”

Start date End date

KONKURS

Niestety wielkimi krokami zbliża się koniec wystawy 3. Triennale tkaniny Bez granic. Dlatego też, aby jeszcze przez te kilka dni zachęcić Państwa do odwiedzenia naszej Galerii w Fabryce przygotowaliśmy konkurs związany z wystawą.

Podaj tytuł i autora pracy, której fragment znajduje się na zdjęciu.

Przedsięwzięcie organizowane przez Klub Twórców Tkaniny Arttex ma charakter międzynarodowy, a jego celem jest prezentacja szeroko rozumianej tkaniny artystycznej oraz techniki arttex.

Wystawa dostępna od 18.05.2013 r. do 18.08.2013 r. – Galeria w Fabryce, Muzeum Techniki i Włókiennictwa – oddział Muzeum w Bielsku-Białej.

Wystawa w Bielsku-Białej jest ostatnią odsłoną Triennale, które wcześniej odwiedziło pięć miast europejskich: Trenčín, Bratislave, Liptovský Mikuláš, Uherské HradištÄ› oraz GyÅ‘r.

Do konkursu podczas Triennale zgłosiło się 240 artystów z całego świata, spośród nich międzynarodowe jury wyłoniło 91 osób: 79 profesjonalistów i 12 studentów.

Założenia 3. Triennale Tkaniny  Bez Granic:

Projekt skierowany jest do profesjonalnych projektantów pracujących w tkaninie, projektantów mody, designerów tradycyjnie bądź eksperymentalne tworzących tekstylia, a także do uczniów szkół średnich i studentów uczelni artystycznych.

Triennale ma wzbudzać zainteresowanie tkaniną unikatową oraz motywować artystów do szukania nowych rozwiązań i eksperymentowania w tej dziedzinie sztuki.

Organizatorzy pragną zapoczątkować dialog między twórcami, pracującymi w odmiennych technikach i zachęcać ich do pracy w metodzie arttex. Chcą pomóc tym, którzy nigdy nie posługiwali się powyższą techniką, studentom i pedagogom z różnych krajów, którzy mają za sobą odmienne doświadczenia edukacyjne.

Myślą przewodnią wystawy  jest pokazanie tkaniny w nowym wymiarze, nie tylko poprzez klasyczne obrazy z tkanin, ale w nowych kontekstach jako tekstylne rzeźby, obiekty, instalacje, artefakty związane z modą, oraz scenografię. Wystawa pozwoli na konfrontację ze sztuką włókna i jednocześnie pokaże nowe możliwości i sposoby potraktowania tej dziedziny.

Celem trzeciej edycji jest wzbudzenie świadomości o międzynarodowym charakterze Triennale, głównie wśród profesjonalnych twórców i ludzi związanych z kulturą.

Najlepsza praca została nagrodzona Grand Prix im. Boženy Augustinovej.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Ministrowie Kultury Polski, Czech oraz Słowacji.

Wernisaż 17.05.2013 r., o godzinie 18.00 w Muzeum Techniki i Włókiennictwa.