III Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego

Rusza III edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy województwa śląskiego, ponownie jak w poprzednich edycjach, będą mieli do dyspozycji 10 milionów złotych. Środki przeznaczone na realizację zadań w ramach MBO podzielone są na dwie pule: EKO (5 mln zł) oraz REGIO (5 mln zł).

W ramach puli EKO mogą być zgłaszane zadania spełniające łącznie poniższe warunki:

1. mają dominujący charakter ekologiczny;
  2. wpływają na poprawę środowiska naturalnego;
  3. służą rozwojowi całego Województwa.

W ramach puli REGIO bez zmian pozostaje podział oraz liczba grup powiatów. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać zadania o różnym charakterze, mieszczące się w granicach zadań własnych województwa.

Środki dla poszczególnych podregionów zostały, zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego, podzielone w następujący sposób:

• Podregion nr 1 – powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała: 15% (750 000 zł),
  • Podregion nr 2 – powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy: 15% (750 000 zł);
  • Podregion nr 3 – powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory: 16% (800 000 zł);
  • Podregion nr 4 – powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice: 15% (750 000 zł);
  • Podregion nr 5 – miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze: 13% (650 000 zł);
  • Podregion nr 6 – powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa: 11% (550 000 zł);
  • Podregion nr 7 – powiaty: będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec: 15% (750 000 zł).

Szacunkowa wartość zadań zgłaszanych przez mieszkańców województwa w ramach MBO:

1. w przypadku zadań w puli EKO nie będzie mogła być niższa niż 100 000 zł, ale nie wyższa niż 25% dostępnych w puli EKO środków;
  2. w przypadku zadań w puli REGIO nie będzie mogła być niższa niż 20 000 zł, ale nie wyższa niż 50% dostępnych w puli REGIO środków dla danego podregionu.

Poza powyższymi wprowadzono również inne zmiany mające charakter porządkowy dotychczasowych regulacji prawnych.

Aby zgłosić zadanie należy wypełnić formularz za pomocą generatora eBO, który jest dostępny na stronie bo.slaskie.pl w zakładce Zgłoś zadanie. Następnie wydrukowany i podpisany formularz należy dostarczyć (pocztą, osobiście lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej) do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (lub jednostek zamiejscowych w Częstochowie i Bielsku-Białej) wraz z listą poparcia oraz, w przypadku zadań inwestycyjnych lub infrastrukturalnych, oryginałem zgody władającego obiektem lub terenem na realizację zadania.

Nabór wniosków, zgodnie z przyjętym przez Zarząd Województwa Śląskiego harmonogramem, trwa do 16 maja.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej bo.slaskie.pl, gdzie znajdziecie Państwo wszystkie niezbędne informacje dotyczące Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Plakat zachęcający do udziału w Budżecie obywatelskim

Zaproszenie na konferencję dotycząca Budżetu Obywatelskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zaprasza do udziału w konferencji regionalnej pt. „Marszałkowski Budżet Obywatelski na tle innych województw oraz miast województwa śląskiego”, która odbędzie się 29 kwietnia 2021 r. o godz. 10:00. Konferencja realizowana jest w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na rok 2020.

W wydarzeniu udział wezmą Marszałek Województwa Śląskiego - Jakub Chełstowski, Członek Zarządu Województwa Śląskiego - Izabela Domogała/dyrektor Departamentu Projektów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego  – Agnieszka Potkańska-Ćwikła, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides – Grzegorz Wójkowski, Kierownik Referatu Konsultacji Społecznych i Budżetu Obywatelskiego, Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice  – Anna Pomykała oraz propagator budżetów obywatelskich w Polsce, wieloletni ekspert Fundacji im. Stefana Batorego – Dariusz Kraszewski.

W czasie konferencji omówione będą doświadczenia we wdrażaniu budżetu obywatelskiego w województwie śląskim, budżet obywatelski województwa śląskiego na tle innych jednostek samorządu terytorialnego, sukcesy i porażki budżetu obywatelskiego w Polsce oraz jak wygląda zielony budżet obywatelski w Katowicach.

AGENDA KONFERENCJI:

10:00 - 10:05 Rozpoczęcie konferencji i powitanie uczestników.
W roli prowadzącego/moderatora: Irena Kowalska-Drygała

10:05 – 10:15 Wystąpienie otwierające konferencję Pana Jakuba Chełstowskiego Marszałka Województwa Śląskiego

10:15 - 10:35 Doświadczenia we wdrażaniu budżetu obywatelskiego w województwie śląskim - Izabela Domogała/Agnieszka Potkańska-Ćwikła, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

10:35 – 11:00 Budżet obywatelski Województwa Śląskiego na tle innych jednostek samorządu terytorialnego – Grzegorz Wójkowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides