Ślady czasu, wystawa malarstwa Renaty Bonczar.

Wystawa prezentująca ponad 40-letni dorobek twórczy artystki.

Renata Bonczar

Mieszka i pracuje w Katowicach i Krakowie.

Studiowała w pracowniach prof. Adama Hoffmana i prof. Jerzego Dudy-Gracza. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. W 2004 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach uzyskała stopień doktora sztuki.

Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, otrzymała Nagrodę Wojewody Śląskiego i Kieleckiego oraz Nagrodę Artystyczną za Twórczość, Katowice 1988 r. W 2018 r. otrzymała srebrny i złoty Medal l’Académie Internationale du Mérite et du Dévouement Français. Nagrodzona została również brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień w najważniejszych konkursach malarskich, m.in.: w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Z.R. Pomorskiego (nagroda i medal – 1983, I nagroda – 1985), w Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Bielska Jesień – BWA, Bielsko-Biała (nagroda – 1989), w Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Aqua Fons Vitae, BWA, Bydgoszcz (wyróżnienie – 1999), w VII Ogólnopolskim Konkursie im. J. Spychalskiego, BWA, Poznań (nagroda – 1988), na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin (nominacja – 2006, 2010) oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina (2010), na 57. Salonie des Artistes du Hurepoix, Paryż (Francja), (medal – 2000), podczas Salonu Sztuki Polart, Kraków (wyróżnienie – 2003, brązowy medal – 2006, złoty medal – 2008, 2019), Praca Roku, Katowice (nagroda równorzędna – 2010).

Zorganizowała ponad dziewięćdziesiąt wystaw indywidualnych i brała udział w ponad trzystu wystawach zbiorowych, m.in.: International Drawing Prize J. Miró, Barcelona, Andora – 1986, Współczesne Malarstwo Polskie – Rotterdam, Arnhem, Amsterdam (Holandia) – 1987, Internationale Kunst Kolonie im Flühli (Szwajcaria) – 1990, 100 Obrazów – 100 Artystów, Norymberga (Niemcy) – 1995, Kunst Cirkus Zandvoort’94 (Holandia) – 1994, Malarze Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Stuttgart (Niemcy) – 1994, Impresje Greckie – Gargalianoi, Ateny (Grecja) – 2004, Impression From Umbria, Narni (Włochy) – 2005, Art: La Pologne Se Dévoile, Arras (Francja) – 2007, Segovia–Gdańsk, Casa de la Alhóndiga, Segovia (Hiszpania) – 2009, Plein Air – La Fundación Antonio Pérez, Cuenca (Hiszpania) – 2010,Salon International Artes, Paryż (Francja) – 2014.

Obrazy Renaty Bonczar znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych w Polsce i na świecie.

Stara Fabryka
pl. Żwirki i Wigury 8, 43-300 Bielsko-Biała