Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Muzyka na Zamku

Data zakończenia Data rozpoczęcia

Klaudia Tandl – śpiew (mezzosopran)

Gisela Jöbstl – fortepian

W programie utwory m.in.: Clary Schumann,cile Chaminade, Lili Boulanger, Pauline Viardot.

Klaudia Tandl i Gisela Jöbstl to duet, koncertujący w całej Europie, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach muzycznych. Znany przede wszystkim z promocji twórczość kobiet XIX i XX wieku.

Franz Liszt (1811–1886)
- Du bist wie eine Blume (Heinrich Heine)
- Am Rhein im heiligen Strome S272/2 (Heinrich Heine)

Clara Schumann (1819–1896)
- Sie liebten sich beide op.13/2 (Heinrich Heine)  
- Ich stand in dunklen Träumen op.13/1 (Heinrich Heine)

Franz Schubert (1797–1828)
- Nacht und Träume D.826 (Matthäus von Collin)
- Der Zwerg D.771 (Matthäus von Collin)

***

cile Chaminade (1857–1944) 
- Chanson tristes (Joseph Rochaïd)
- L‘anneau d‘argent (Rosemonde Gérard)
- Nice-la-belle (Auguste Marin)

Lili Boulanger (1893–1918)
- Reflets (Maurice Maeterlinck)

Pauline Viardot (1821–1910)
- Solitude VWV 1044 (Edouard Turquety)
- Chanson de la pluie VWV 2002 (Richard Pohl)

***

Edvard Elgar (1857–1934)
- Sea pictures op.37
- Sea slumber song (Roden Noel)
- In Haven (Capri) (Caroline Alice Elgar)
- Sabbath morning an the sea (Elizabeth Barrett Browning)
- Where corals lie (Richard Garnett)

Klaudia Tandl ukończyła z najwyższym wyróżnieniem wydział wokalny na University of Music and Performing Arts w Graz. Swoje umiejętności uzupełniała na Mistrzowskich Studiach Wokalnych u wybitnych specjalistów śpiewu Ch. Whittleseya i R. Heimanna.

Uczestnicząc w specjalnych warsztatach muzycznych dla rokujących sukcesy talentów, doskonaliła się pod kierunkiem najwybitniejszych śpiewaków europejskich (Elly Ameling, R. Holla, Ann Murray, A. Luz, B. Steinberger, B. Fassbänder, Ch. Ludwig, O. Bära, A. Schmidta, W.Riegera, H. Deutscha, J. Drake i R. Vignolesa).

Klaudia Tandl czuje się świetnie zarówno w repertuarze operowym, jak i koncertowym. Od  kilku lat tworzy duet wokalno-fortepianowy z Giselą Jöbstl.

Artystki zdobyły wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych. Najważniejsze z nich to:
– III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym (Stuttgart 2018)

– III nagroda na Międzynarodowym Konkursie F. Schuberta (Dortmund 2018)

Z nagrodami i wyróżnieniami duet Klaudia Tandl – Gisela Jöbstl wrócił także z prestiżowych festiwali muzycznych (Schubertiade Atzenbrugg, Junge Schubertiade Wien, Wiener Konzerthausreihe , Geburtshaus Hugo Wolf Reihe,  Konzertreihe Sul Palco).

W roku 2018 Klaudia Tandl odniosła duży sukces, śpiewając partię Annio podczas Operowego Lata w  Bad Aibling, pod dyr.  Ch. Apostolu oraz w La Clemenza di Tito W.A. Mozarta.

Na swym koncie  ma  liczne nagrania. Jej ostatnia płyta z 2018 roku, wydana przez prestiżową Zeit-Ton Edition ORF, jest muzycznym portretem kompozytora Christopha Renharta.

Po jednym z koncertów recenzent muzyczny napisał „Głos Klaudii Tandl wyróżniał się miękko z wyrazistością tekstu, elastycznością i dowcipem".

Specjalne rekomendacje wybitnych śpiewaków (A. Schmidta, W. Riegera, H. Deutscha) umożliwią Klaudii  w kwietniu br. debiut w słynnej  Sali Musikverein w Wiedniu. Wystąpi tam jako solistka słynnego Ensemble Kontrapunkte pod dyr. Petera Keuschniga. Pieśni z cyklu Farben des Mohns, za wykonanie których Klaudia zdobyła główną nagrodę będzie można usłyszeć na wspomnianym koncercie z udziałem kompozytora w roli pianisty.

W duecie z Giselą Jöbstl koncertuje w całej Europie, prezentując bardzo zróżnicowany repertuar. Ich koncerty kończą się licznymi bisami.

Gisela Jöbstl naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat. Studia pianistyczne oraz naukę gry na skrzypcach kontynuowała w Konserwatorium w Klagenfurt (u profesorów E. Feodoroff i Sae-Won Suh), które ukończyła z I nagrodą.

Swoje umiejętności doskonaliła na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu, w klasie prof. A. Coksa. Z wyróżnieniem ukończyła Mistrzowskie Studium Pianistyczne Uniwersytetu Muzycznego w Graz (w klasie J. Drake). Pianistyczne umiejętności doskonaliła podczas specjalnych warsztatów muzycznych dla wybitnie uzdolnionych pianistów, pracując pod kierunkiem wybitnych wirtuozów (R. Vignolesa, R. Holla, H. Deutscha, B. Steinbergera, W. Riegera, O. Bära, A. Murray). Jest stypendystką Oxford Residential Lieder Masterclass, Schubert Instituts oraz Baden – Wien.

Od lat specjalizuje się w wykonawstwie muzyki kameralnej, tworząc duet wokalno-fortepianowy z Klaudią Tandl. Koncertują w całej Europie. Posiadają duży i bardzo różnorodny repertuar.

Klaudia i Gisela-m

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.