Industriada 2018

Data zakończenia Data rozpoczęcia Data zakończenia

Industria jest kobietą, podobnie jak tkanina, dlatego o sposobie jej wytwarzania i roli kobiety dla przemysłu włókienniczego opowiemy podczas Industriady 2018 w Starej Fabryce. Na uczestników czekają: wystawy, prelekcje, warsztaty dla najmłodszych, oprowadzania z przewodnikiem, wycieczka architektoniczna oraz pokaz mody historycznej.

Stara Fabryka, pl. Żwirki i Wigury 8, 43-300 Bielsko-Biała

Program Industriady

9.00–21.00 Otwarcie  Starej Fabryki dla zwiedzających.

9.00–21.00 Co siedzi w głowach projektantek? Relaizacja: Zamek Cieszyn.
Zobacz jak rodzą się pomysły w głowach projektantek. Sprawdź jak ich idee wpłynęły na historię Górnego Śląska. Spotkaj się na wystawie z projektantkami i promotorkami dobrego projektowania.

10.00–17.00 Warsztaty dla dzieci: Bielsko-bialskie SPLOTY – makrama. Realizacja: Dorota Kapska, Paulina Pisuk-Czech, Justyna Kubaczka. Projekt: Małgorzata Pękala.
Makrama to starożytna sztuka wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Uczestnicy stworzą np. biżuterię plecioną lub breloczek.

10.00–11.30 Fabryka – kobieta skomplikowana. Oprowadzanie po ekspozycji Starej Fabryki. Realizacja: Piotr Kenig, Małgorzata Kliś.
Oprowadzanie po ekspozycji Starej Fabryki ze specjalnym uwzględnieniem wielkiej roli, jaką odegrały kobiety w dziejach bielsko-bialskiego przemysłu.

10.30–17.30 Kobiety w mieście stu przemysłów – włókniarki i monterki samochodów – Warsztaty dla dzieci
Warsztaty malowania na szkle, podczas których uczestnicy będą inspirować się hasłem: „Kobiety w mieście stu przemysłów – włókniarki i monterki samochodów”

11.30–12.30 Pogaduszki o sztuce (część I.) – Czy Industria to żona przemysłowca?
Realizacja: Teresa Dudek Bujarek
Pogaduszki o sztuce – Czy Industria to żona przemysłowca? Wybrane wizerunki kobiet z kolekcji bielskiego Muzeum będą punktem wyjścia do przedstawienia roli kobiet w życiu codziennym XIX i 1. poł. XX w.

12.30–14.00 Fabryka – kobieta skomplikowana. Oprowadzanie po ekspozycji Starej Fabryki. Realizacja: Piotr Kenig, Małgorzata Kliś.

14.00–15.00 Selma Kurz. Od krawcowej do europejskiej gwiazdy. Realizacja Jacek Kachel.
Prelekcja na temat Selmy Kurz, kobiety zaczynającej od pracy szwaczki, która osiągnęła światowy sukces jako artystka operowa.

15.00–17.00 Schwabe i jego Tatra. Wycieczka historyczno-architektoniczna. Realizacja: Piotr Kenig
Wycieczka historyczno-architektoniczna, której celem będzie poznanie historii maszyny do szycia Tatra, miejsc w Bielsku-Białej z nią związanych, oraz dziejów rodziny Schwabe, która ją produkowała.

16.00–17.00 Pogaduszki o sztuce (część II.) – Ikonografia pracy kobiet. Realizacja: Kinga Kawczak
Od kądzieli do tkaniny. W oparciu o wybrane eksponaty muzealne z zakresu sztuk plastycznych porozmawiamy o obrazowaniu trudu kobiecej pracy.

17.00–18.30 Fabryka – kobieta skomplikowana. Oprowadzanie po ekspozycji Starej Fabryki. Realizacja: Jakub Krajewski, Małgorzata Kliś

18.00–19.00 Warsztat etykiety – czyli co szykowna dama wiedzieć powinna. Realizacja: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”.
Stowarzyszenie „Krynolina” wprowadzi nas w arkana etykiety i podstaw zachowania dla dam klasy średniej i wyższej. Warsztaty będą prowadzone przez panie we wspaniałych rekonstrukcjach strojów historycznych.

20.00–21.00 Pokaz mody historycznej wraz z komentarzem. Realizacja: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”.
Pokaz mody kobiet z przełomu XIX i XX w., z komentarzem na temat historii i szczegółów stroju. Prowadzące w barwny sposób nakreślą także tło społeczno-historyczne epoki.

21.00 Zakończenie Industriady 2018.

Rozkład jazdy autobusów podczas Industriady

Podczas Industriady  będzie możliwość bezpłatnego transportu między Starą Fabryką Muzeum Ustrońskim, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Browarem Zamkowym Cieszyn, oraz Browarem w Żywcu. Warunkiem skorzystania będzie zwiedzenie jednego z powyższych obiektów (należy zachować bilet wstępu). Zapisy na przejazdy przyjmuje Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, ul. 1 Maja 8, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00–15.00, pod nr. tel. 33 822 05 93 od 21 maja do 8 czerwca 2018.

Bielsko-Biała – Cieszyn (przez Ustroń)

Bielsko-Biała – Ustroń (przez Cieszyn)

Bielsko-Biała – Żywiec

Żywiec – Bielsko-Biała