Textile Art of Today

Stara Fabryka
pl. Żwirki i Wigury 8
43-300 Bielsko-Biała

Textile Art of Today, organizowane przez Stowarzyszenie Triennale Tkaniny Bez Granic (SK) to międzynarodowy projekt, którego efektem jest wystawa prezentowana
w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Jego celem jest ukazanie współczesnej tkaniny artystycznej, jako dziedziny twórczej o dużym potencjale rozwiązań technologicznych. W selekcji prac szczególną rolę odgrywała innowacyjność rozwiązań formalnych, eksperymentowanie, przekraczanie granic znanych i tradycyjnych metod tkackich
i tekstylnych.

Polska edycja Textile Art of Today nieprzypadkowo odbywa się w Bielsku-Białej. Tradycje włókiennicze na stałe wpisały się w historię miasta i tożsamość jego mieszkańców, a poindustrialne przestrzenie Starej Fabryki – oddziału Muzeum Historycznego – są świadectwem tej przeszłości.

Muzea i galerie goszczące Textile Art of Today 2018-2019

·         Danubiana Meulensteen Art Museum (SK) wrzesień - listopad 2018

·         Tatra Gallery in Poprad (SK) styczeń - marzec 2019

• The Moravian Museum in Uherské Hradiště (CZ) kwiecień - czerwiec 2019
  • Pesti Vigadó Gallery, Budapest (HU), sierpień - wrzesień 2019
  • Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Stara Fabryka (PL), listopad-grudzień 2019

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej jest współorganizatorem wydarzenia.

Kuratorka polskiej edycji wystawy: Iwona Koźbiał-Grzegorzek

foto - Alicja Migdal-Drost
Ludzkie postacie wykonane z nitek
M. Kratochwil, Listy, 2018,