Muzyka na Zamku

Data zakończenia Data rozpoczęcia

W związku z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów wprowadzającym stopień alarmowy ALFA na obszarze województwa śląskiego w dniach 26 listopada – 15 grudnia, Dyrekcja Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej informuje, że zabrania wchodzenia do budynku Muzeum z torbami, plecakami, pudłami itp.
Powyższe dotyczy zarówno zwiedzających jak i osoby biorące udział w wydarzeniach organizowanych w tym czasie na terenie Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Barbara Łypik-Sobaniec – wiolonczela

Tomasz Sobaniec – marimba, dzwonki, werbel, instrumenty perkusyjne

Sławomir Cierpik – fortepian

W programie utwory: F. Chopina, I.J. Paderewskiego, K. Szymanowskiego, G.F. Haendla, A. Głazunowa, E. Satie’a oraz kolędy świata.

dr hab. Sławomir Cierpik

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Marii Szmyd-Dormus (1992 r., ukończona z wyróżnieniem). Obecnie adiunkt w Katedrze Kameralistyki tej uczelni. Po studiach doskonalił swoje umiejętności na kursach muzycznych, m.in. u prof. Ryszarda Baksta oraz Wiener Schubert Trio. Jest laureatem nagród i wyróżnień, m.in. II nagrody na XI Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (1992 r .), II miejsca na konkursie poświęconym twórczości kameralnej W.A. Mozarta w Krakowie (1991 r.) oraz nagrody dla najlepszego zespołu Kursu Muzyki Kameralnej w Weikersheim (1992 r.) w Niemczech. Brał udział w Koncercie Roku w Warszawie (1992 r.) organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki dla wyróżniających się studentów uczelni artystycznych. Jest laureatem złotej odznaki w konkursie Primus Inter Pares ufundowanej przez prezydenta miasta Krakowa. Koncertuje w kraju i za granicą. Ma w swym dorobku nagrania telewizyjne, radiowe i płytowe. Współpracuje z najwybitniejszymi polskimi solistami.

dr Barbara Łypik-Sobaniec

Absolwentka Krakowskiej Akademii Muzycznej (dyplom  z wyróżnieniem) w klasie wiolonczeli prof. Witolda Hermana. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach muzycznych.  W 1993 r. uzyskała stypendium Europejskiej Fundacji Mozartowskiej. W 1992 r. została laureatką II miejsca na XI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi.   Wraz z orkiestrą Capella Cracoviensis koncertowała w Niemczech i USA. W latach 2000–2007 współpracowała z orkiestrą Sinfonietta Cracovia.  Od 1995 r. jest członkiem tria fortepianowego, które tworzy wspólnie z  Romanem Reinerem oraz  Sławomirem Cierpikiem.  Od 1997 r. pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie, w Katedrze Wiolonczeli i Kontrabasu, a od roku 2014 w Katedrze Kameralistyki. W 2000 r. została laureatką II nagrody (w kategorii solistów) na IV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Jako interpretatorka muzyki najnowszej występowała wielokrotnie na festiwalach muzyki współczesnej. Ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów kompozytorów polskich. W 2010 r., po przeprowadzonym przewodzie kwalifikacyjnym, uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych.  Od tego samego roku pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni. Od 2011 r. występuje ze skrzypkiem Maciejem Lulkiem oraz pianistą Sławomirem Cierpikiem, tworząc zespół Malawski Trio. W latach 2014–2016  była prezesem, a obecnie jest wiceprezesem Stowarzyszenia Małopolska Manufaktura Sztuki. W ramach działalności stowarzyszenia organizuje koncerty i wydarzenia artystyczne, m.in.  Hebdowskie Spotkania ze Sztuką, Kursy Mistrzowskie dla dzieci i młodzieży pn. Letnia Manufaktura Sztuki czy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka w Starych Balicach, którego jest dyrektorem artystycznym. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą.

dr hab. Tomasz Sobaniec

Urodzony w 1969 r. w Wadowicach andrychowianin. Ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej, w klasie perkusji mgr L. Sojki. W roku 1994 ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie perkusji ad. S. Welanyka. W latach 1990–2000 współpracował z Krakowską Grupą Perkusyjną (festiwale muzyki współczesnej w Krakowie, Opolu, Poznaniu, Warszawie, Bratysławie, Berlinie i Pradze). Jako członek zespołu Overtime zdobył II nagrodę na Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie, w roku 1990. W 1991 r. wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym ARD w Monachium. Od roku 1992 jest członkiem orkiestry kameralnej Capella Cracoviensis. Pracuje  w stopniu adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie, z tytułem doktora habilitowanego. Współpracuje z orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Akademii Beethovenowskiej, a także orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Ma na swoim koncie prawykonania utworów D. Eddlemana i M. Stachowskiego (Krakowski Duet Perkusyjny). Szczególnie bliskie są mu kompozycje perkusyjne K. Moszumańskiej-Nazar, A. Walacińskiego, A. Panufnika, A. Krzanowskiego czy A. Kaczyńskiego, które wykonywał wielokrotnie na festiwalach w kraju i za granicą. Swoje kompozycje dedykowali mu M. Mengjiqi, D. Eddleman oraz N. Husni. Jest współzałożycielem i członkiem zespołów kameralnych: Barock Tune oraz Alta Cappella (historyczne instrumenty dęte i perkusyjne). W roku 2000 wystąpił na Festiwalu Kultury Azjatyckiej w Niigata, wraz ze światowej sławy wiolonczelistą Yo-Yo Ma oraz Marią Pomianowską i Michałem Kulentym w projekcie Silk Road. Koncertował w wielu krajach europejskich, a także w USA, Japonii, Korei Płd., Chinach i na Tajwanie. Nagrał kilkadziesiąt płyt z muzyką klasyczną, współczesną, etniczną oraz poezją śpiewaną. Gra na instrumentach firm Bergerault oraz Lefima. Używa pałek perkusyjnych firmy ProMark

Uprzejmie informujemy, że bilety na koncerty w ramach cyklu Muzyka na Zamku dostępne są tydzień przed planowanym występem w kasie Zamku Książąt Sułkowskich oraz w danym dniu, godzinę przed rozpoczęciem koncertu.

Cennik biletów:

15 zł – bilet cały
8 zł – bilet ulgowy (wg ulg ustalonych w regulaminie Muzeum)

dr hab. Tomasz Sobaniec
dr hab. Sławomir Cierpik