Data zakończenia Data rozpoczęcia

Konferencja archeologiczna pt. „ Via Carpathica? Karpackie konteksty deponowania prehistorycznych wyrobów z brązu i żelaza” odbyła się 27 maja 2022 r.  w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Zorganizowana była z inicjatywy dr. Bogusława Chorążego i Bożeny Chorąży z Działu Archeologii muzeum wraz z Zespołem Badań nad Zjawiskiem Masowego Deponowania Dóbr, który reprezentowali: prof. dr hab. Wojciech Blajer, dr Marcin Maciejewski i dr Kamil Nowak. Konferencja poświęcona była ostatnim odkryciom skarbów z wczesnej epoki żelaza w rejonie przełomu Soły przez Beskid Mały – z okolic Porąbki i Kobiernic. Omówione zostały odkryte podczas planowych prospekcji 4 skarby i 6 znalezisk pojedynczych z tego rejonu, przeprowadzono analizę wyrobów wchodzących w ich skład, poruszony został kontekst osadniczy i geograficzny odkrytych depozytów (Bożena i Bogusław Chorążowie). Zaprezentowane zostały wyniki badań archeometalurgicznych wyrobów, wchodzących w skład skarbu z Kobiernic, przeprowadzonych przez prof. dr hab. inż.  Aldonę Garbacz-Klempkę wraz z zespołem w AGH w Krakowie. Niewątpliwie interesującym zagadnieniem było przedstawienie problematyki skarbów w Karpatach polskich, zwłaszcza w kontekście najnowszych odkryć (prof. Wojciech Blajer – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie). Ostatnie badania dotyczące żelaznych ozdób obręczowych, występujących we wczesnej epoce żelaza w środowisku kultury łużyckiej na ziemiach polskich, zaprezentował mgr Karol Dzięgielewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dr Marcin Maciejewski (UMCS – Lublin) przedstawił swoje badania na temat ozdób w tzw. stylistyce „stanomińskiej”, produkowanych na Kujawach, odnosząc się do podobnych wyrobów ze skarbu z Kobiernic. Podczas konferencji się miało miejsce także zwiedzanie i oprowadzanie kuratorskie (Bożena i Bogusław Chorążowie) po wystawie Skarby z ziemi wydarte. Prehistoryczne wyroby z brązu i żelaza odkryte w rejonie beskidzkiego przełomu Soły. Konferencja zgromadziła liczne grono archeologów z ośrodków akademickich i naukowych (z Krakowa, Wrocławia, Lublina, Katowic), placówek muzealnych (z Gliwic, Katowic, Bytomia, Dąbrowy Górniczej, Cieszyna, Krosna – dyrektor Muzeum Podkarpackiego Jan Garncarski, Nowego Sącza, Suchej Beskidzkiej  – dyrektor Muzeum Miejskiego Andrzej Peć) oraz ośrodków konserwatorskich (NID Warszawa – dr Michał Bugaj, Urząd Konserwatorski Delegatura w Bielsku-Białej – Mariusz Godek i Jarosław Maciejewski wraz z pracownikami delegatury). To szóste już spotkanie naukowe Zespołu Badań nad Zjawiskiem Masowego Deponowania Dóbr, które tym razem gościło w naszym muzeum, przyczyniło się niewątpliwie do poszerzenia problematyki archeologii obszarów górskich w kontekście znalezisk zwanych skarbami. Było to prawdziwe święto miłośników archeologii gór.