Figura. Wystawa indywidualna Łukasza Karkoszki

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej,

Stara Fabryka, pl. Żwirki i Wigury 8

Finisaż: 28.01.2016, godz. 17:00

Wystawa indywidualna pt. Figura Łukasza Karkoszki jest nagrodą Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, przyznaną podczas 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2014. Artysta zaprezentuje rzeźby oraz prace malarskie wykonane w plastycznej glinie formowanej, barwionej i wypalanej w wysokiej temperaturze. Inspiracją dla artysty jest natura i człowiek.

[...]Tematem moich realizacji rzeźbiarskich jest człowiek. Ludzka postać przez swą różnorodność, dynamizm, zmienność inspiruje do interpretacji i poszukiwań artystycznych. Człowiek jest dla mnie tylko pretekstem do tworzenia idealnej formy, do pracy nad bryłą, nad doborem proporcji mas, kierunku i skali. W trakcie kształtowania obiektu próbuję zatrzeć realność postaci, tak by stworzyć bardziej znak lub symbol, niż realistyczny obraz. Stąd tytułowa figura, która stanowi temat wielokrotnie podejmowany i nie wyczerpany.

Łukasz Karkoszka

Fragment artykułu Figura, „Wystawnik”, nr 3 (17) wrzesień 2015

Portret Łukasza Karkoszki, w tle las

Łukasz Karkoszka

Urodził się w 1978 r. w Sosnowcu.
Absolwent Wydziału Ceramiki wrocławskiej ASP. Promotorem pracy dyplomowej był prof. Przemysław Lasak. Od 2006 r. pracuje w macierzystej uczelni, obecnie jako adiunkt w Pracowni Projektowania Ceramiki Artystycznej i Użytkowej w Katedrze Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu. Uczestnik wielu plenerów i wystaw zbiorowych, autor 10 wystaw indywidualnych:

• Wystawa Rysunku, Malarstwa i Ceramiki w Galerii Sztuki Od Nowa 2 w Bytomiu w 2005 r.
  • Wystawa Plenerowych Rzeźb Ceramicznych w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu w 2006 r.
  • Wystawa Malarstwa i Ceramiki w Galerii Mozaika w Radzionkowie w 2006 r.
  • Wystawa Ceramiki Plenerowej w ,Ogrodzie Alicja w Sosnowcu w 2007 r.
  • Wystawa ,Przypływy odpływy w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu w 2008 r.
  • Wystawa ,Przypływy odpływy w Galerii Fraktal w Bielsku-Białej w 2008 r.
  • Wystawa ,Kształt w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu w 2010 r.
  • Wystawa ,Kształt w Galerii Długa w Bolesławcu w 2010 r.
  • Wystawa ,Przestrzenie w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu w 2012 r.
  • Wystawa ,Ślad w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu 2014 r.

Rzeźba o obłych kształtach, w głębi trzy podobne prace.
Z cyklu "Figura", ceramika, 2015. Fot.Paulina Pisuk
Rzeźba o obłych kształtach, przypominająca twarz.
Obiekt o obłym kształcie
Z cyklu "Figura", ceramika, 2015. Fot.Paulina Pisuk
Ceramiczna mozaika w barwach niebieskich
Mozaika, ceramika, 2015. Fot.Paulina Pisuk
Fragment rzeźby kształtem przypominającej ludzką postać
Z cyklu "Figura", ceramika 2015. Fot. Paulina Pisuk
Rzeźba w kształcie siedzącej postaci
Z cyklu "Figura", ceramika, 2015. Fot.Paulina Pisuk
Rzeźba o obłych kształtach, w głębi dwie inne rzeźby
Z cyklu "Kształt", ceramika, 2015. Fot.Paulina Pisuk
Rzeźba, siedząca, pochylona postać
Obiekt przypominający twarz
Z cyklu "Figura", ceramika, 2015. Fot.Paulina Pisuk
Mozaika oprawiona w ramę, wisząca na ścianie. W głębi inne mozaiki i rzeźby.
Mozaika, ceramika, 2015. Fot.Paulina Pisuk