Naczynie

Zamek książąt Sułkowskich, atrium
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała

Naczynie to wystawa ceramiki artystycznej czworga przyjaciół: Moniki Dąbrowskiej-Picewicz, Jolanty Hermy-Pasińskiej, Adama Soboty oraz Remigiusza Gryta. Na ekspozycji zobaczyć można rozmaite formy naczyniowe: patery, misy, czarki, czajniczki stworzone z różnorodnych materiałów ceramicznych, indywidualnych dla każdego wystawiającego się twórcy.

Jolanta Herma-Pasińska tworzy charakterystyczne, ażurowe, strukturalne obiekty, nawiązujące do kształtów koralowców. Misy-bule Moniki Dąbrowskiej-Picewicz to formy naczyniowe inspirowane kształtami kamieni. Remigiusz Gryt łączy porcelanę z ręcznie tworzonymi formami, które przypominają muszle z nawarstwionymi strukturami organicznymi. Adam Sobota prezentuje prace toczone na kole garncarskim oraz prace formowane ręcznie, by stworzyć kontrast czystych form geometrycznych z obiektami o organicznych strukturach.

Prezentowane na wystawie naczynia można kupić w Sklepie Muzealnym. Serdecznie zapraszamy!

„Naczynie – zwykły przedmiot codziennego życia. Dla ceramika jednak taki przedmiot jak czarka do herbaty, może stać się całym wszechświatem możliwych połączeń kształtów, kolorów i faktur. Dlatego w codziennej pracy wgryzamy się, przeżuwamy i trawimy glinę, czujemy jej obecność, każdy milimetr staje się ważny dla proporcji, każdy zaciek szkliwa, pęknięcie czy jego przetarcie może być krokiem do stworzenia naczynia doskonałego”

M. Dąbrowska-Picewicz, J. Herma-Pasińska, R. Gryt, A. Sobota

Monika Dąbrowska-Picewicz
Urodzona w 1976 roku w Bielsku Białej. W latach 1995–2001 studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Przemysława Lasaka.

Jolanta Herma-Pasińska
Urodzona w 1975 roku w Bielsku-Białej. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła Unikatowego. Dyplom z zakresu ceramiki obroniła w 2000 roku w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej i prof. Przemysława Lasaka (aneks z malarstwa w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej).

Remigiusz Gryt
Urodzony w 1964 roku w Rydułtowach. Studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geppera we Wrocławiu. Dyplom uzyskał w 1989 roku w pracowni prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej. Mieszka w Bielsku-Białej.

Adam Sobota
Urodzony w 1975 roku w Gliwicach. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła Unikatowego. Dyplom z zakresu ceramiki obronił w 2000 roku w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej (aneks z malarstwa w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej).

Wystawa "Naczynie" foto.Monika Dąbrowska-Picewicz
Wystawa "Naczynie"foto.Monika Dąbrowska-Picewicz