Muzyka na Zamku

Kateryna Poteriajewa – skrzypce
Olga Szutko – wiolonczela
Natalia Rewakowicz – fortepian

W programie utwory:  Józefa Elsnera, Michaiła Glinki.

Lwowskie Trio Fortepianowe działa od 1999 roku. Inicjatorem jego powstania i organizatorem działalności jest Natalia Rewakowicz, pochodząca ze Lwowa pianistka, od początku lat 90. mieszkająca w Warszawie. Trio ma na swoim koncie szereg koncertów w Polsce i na Ukrainie. Oprócz światowej klasyki, z upodobaniem prezentuje muzykę ukraińską, w tym twórczość lwowskiego kompozytora Wasyla Barwińskiego. Na repertuar zespołu składają się także utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Franza Schuberta, Feliksa Mendelssohna, Antonina Dworzaka, Michaiła Glinki czy ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka.

Natalia Rewakowicz – fortepian
Ukończyła z wyróżnieniem Lwowskie Konserwatorium Muzyczne w klasie fortepianu Olgi Kaczewej i organów Samuela Dajcza. Swoje pianistyczne umiejętności doskonaliła pod kierunkiem Vladimira Viardo. Już podczas studiów zajmowała się kameralistyką, występując z wybitną skrzypaczką Lidią Szutko, uczennicą Dawida Ojstracha, laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych im. Czajkowskiego, Bacha i Sibeliusa. W 1990 roku przyjechała do Polski na stałe. Występuje jako solistka i kameralistka. Ma za sobą występy z orkiestrami symfonicznymi na Ukrainie i w Polsce. W latach 90. współpracowała z triem fortepianowym Con Fuoco, z którym zrealizowała m.in. poetycko-muzyczny program Paryski salon Fryderyka z udziałem Krzysztofa Kolbergera, utrwalony na płycie kompaktowej. Koncertowała m.in. z Olgą Pasiecznik, Martą Boberską, Adamem Klockiem i Jakubem Jakowiczem. Zajmuje się także pedagogiką, prowadząc klasę fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. W 2013 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu na podstawie pracy o muzyce ukraińskiej.

Kateryna Poteriajewa – skrzypce
Urodziła się we Lwowie i tam zdobyła muzyczną edukację, najpierw kończąc Specjalistyczną Szkołę Muzyczną im. Kruszelnickiej, a następnie otrzymując dyplom z wyróżnieniem w Muzycznej Akademii im. Łysenki w klasie Heorhija Pawlija i Oresty Kohut. Już w czasie studiów przejawiła dużą aktywność, zdobywając nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych i ukraińskich konkursach muzycznych. Brała udział w wielu festiwalach muzycznych na Ukrainie i zagranicą, m.in. w European Jewish Choir Festival (Wiedeń 2013, Rzym 2014), LvivKlezFest i AlfaJazz we Lwowie. Prowadzi aktywną działalność muzyczną jako solistka i kameralistka. W latach 2013–2017 była muzykiem Lwowskiej Orkiestry Symfonicznej INSO. W latach 2016–2017 była solistką i koncertmistrzem w Berging International Symphony Orchestra podczas tournee zespołu w Chinach. Występowała także w Niemczech, Austrii, we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii i Rosji.

Olga Szutko – wiolonczela
Urodziła się na południu Ukrainy. Uczęszczała do Szkoły Muzycznej im. Majborody w Zaporożu, studiowała w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy w Kijowie, a także w Konserwatorium Muzycznym w Paryżu.  Jest laureatem konkursów muzycznych w Chersonie (Ukraina), Kijowie, Caltanissetta (Włochy) i Wiedniu. W 1999 roku została koncertmistrzem grupy wiolonczel w Państwowym Zespole Kijowscy Soliści. Aktualnie mieszka we Lwowie. Występuje jako solistka i kameralistka, także w duecie ze skrzypkiem Ostapem Szutko, prywatnie – mężem wiolonczelistki. Występowała z większością ukraińskich orkiestr symfonicznych. Brała udział w festiwalach muzycznych Wirtuozi i Kontrasty we Lwowie, Dwa Dni i Dwie Noce w Odessie, Forum Muzyki Młodych w Kijowie. Jest współzałożycielką zespołu U-trio. W swoim dorobku ma płyty oraz nagrania dla ukraińskiego radia i telewizji, a także występy w Polsce, we Włoszech, Francji, Rosji, Austrii i Japonii.

Olga Szutko
Natalia Rewakowicz