Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2014

Rozdanie nagród Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2014 roku miało miejsce w zamku książąt Sułkowskich 20 maja 2015 r. Uroczystość otworzyła i poprowadziła Ewa Niewiadomska z Radia Katowice. Dyrektor Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej i gospodarz imprezy Iwona Purzycka przywitała zgromadzonych pod szklanym dachem gości, po czym przekazała głos Przemysławowi Smyczkowi – dyrektorowi Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który opowiedział w kilku słowach o nagrodzie i trudzie, jaki związany był z dokonaniem wyboru spomiędzy tak wielu świetnych zgłoszeń. Następnie prowadząca uroczystość przedstawiła skład Komisji Nagród Marszałka, a byli to: Gabriela Lenartowicz – przewodnicząca, członek Zarządu Województwa Śląskiego; Przemysław Smyczek – wiceprzewodniczący; Danuta Kożusznik – radna Sejmiku Województwa Śląskiego, zastępca przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Kultury Sejmiku Województwa Śląskiego; Bronisław Korfanty – radny Sejmiku Województwa Śląskiego, zastępca przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Kultury Sejmiku Województwa Śląskiego; Łucja Ginko – doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca; Dorota Głazek – historyk sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach; Irena Kontny – historyk, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach; Jacek Owczarek – dyrektor Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach; Ewa Pokorska-Ożóg – Miejski Konserwator Zabytków, Urząd Miejski w Gliwicach; Maria Popczyk – estetyk, Zakład Estetyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; Ryszard Skowron – historyk, muzealnik, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Lech Szaraniec – członek Zarządu Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Po przedstawieniu komisji, przewodnicząca Gabriela Lenartowicz wręczyła nagrody.

W kategorii wystaw wyróżnienia otrzymały:

Muzeum Miejskie w Tychach za wystawę Z zakamarków szuflad, z zakamarków pamięci. Wystawa pamiątek rodzinnych tyszan;
Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie za wystawę Młyny wodne nad Liswartą i Pankówką;
Muzeum Historii Katowic za wystawę Władysław Skoczylas – mistrz Pawła Stellera

oraz nagrody:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za wystawę Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza w latach 1791-1998;
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach za wystawę Wystawa stała poświęcona Powstaniom Śląskim i plebiscytowi.

W kategorii publikacji książkowych wyróżnienia otrzymały:

Muzeum w Miejskie w Żorach za publikację Ex Africa semper aliquid novi. T. I-III w ramach serii wydawniczej Polskie poznawanie świata;
Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie za publikację Zbigniewa Szczepanka Cieszyn. Miasto nad Olzą;
Muzeum Śląskie w Katowicach za publikację Teatralium. Malarstwo, literatura, teatr pod redakcją Dagmary Stanosz

oraz nagrody:

Muzeum Historii Katowic za publikację Urszuli Rzewiczok Dąb. Dzieje dzielnicy Katowic;
Muzeum w Tarnowskich Górach za publikację Zofii Krzykowskiej Zobaczyć niewidzialne. Zabytki sztuki sakralnej w powiecie tarnogórskim.

W kategorii dokonań z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego wyróżnienia otrzymały:

Muzeum Śląskie w Katowicach za projekt edukacyjno-popularyzatorski Kto żyw bieży do wieży – cykl jesiennych spotkań plenerowych dla dorosłych i dla dzieci; Muzeum Zamkowe w Pszczynie za projekt edukacyjny Otwarte pracownie konserwatorskie. Muzealne warsztaty konserwatorsko-artystyczne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Dział Konserwacji w Muzeum i Stajniach Książęcych w Pszczynie;
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu za projekt edukacyjny MUZeum MUZycznie.

oraz nagrody:

Muzeum w Gliwicach za projekt edukacyjny Chłopiec z Gliwic; Muzeum Częstochowskie za projekt edukacyjny Modernizacja ekspozycji in situ w rezerwacie Archeologicznym w Częstochowie-Rakowie.

W kategorii dokonań z zakresu konserwacji wyróżnienia otrzymały:

Muzeum w Gliwicach za projekt Konserwacja zbroi japońskich ze zbiorów Muzeum w Gliwicach; Muzeum w Raciborzu za projekt Konserwacja zabytkowych zegarów ściennych ze zbiorów Muzeum w Raciborzu; Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie za projekt Remont i konserwacja młyna wodnego i młyna wiatrowego ze zbiorów Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

oraz nagrody:

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie za projekt Konserwacja oleodruku z przedstawieniem Matki Boskiej Kodeńskiej wraz z wydarzeniami towarzyszącymi; Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej za projekt Remont elewacji wewnętrznej oraz zadaszenie dziedzińca Zamku Książąt Sułkowskich.

Po wręczeniu wszystkich nagród i wyróżnień, Gabriela Lenartowicz pogratulowała wyróżnionym i nagrodzonym i złożyła najlepsze życzenia wszystkim muzealnikom z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów. Następnie Prezes Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich Zofia Szota w krótkim wystąpieniu opowiedziała o swoich nadziejach na dalszy rozwój i współpracę instytucji kultury.

Na zakończenie uroczystości Ewa Niewiadomska zaprosiła na recital harfistki Ewy Jaślar-Walickiej, znanej w kraju i za granicą ze swoich sukcesów muzycznych i pedagogicznych. Po występnie chętni zwiedzili wystawę Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie.

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.