Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Kalendarium życia i twórczości Juliana Fałata

Część II:
Studia Zurych, Monachium

1873
W Zurychu rozpoczyna studia politechniczne. Podejmuje pracę jako technik rysownik przy budowie kolei Tosstahlbahn w Fischenthal celem uzyskania niezależności finansowej. Wolne chwile spędza na wycieczkach górskich, skąd powraca z rysunkami i szkicami.
Powstaje akwarelowy pierwszy Autoportret przy biurku.

1874
Wykonuje kolejne rysunki i szkice, które posyła do TPSP w Krakowie. 20 prac umieszcza w przewodniku wydawnictwa Oriel Füslli w Zurychu. Wyjeżdża do Monachium, gdzie kontynuuje studia na politechnice. Nawiązuje znajomość z Michałem Pociechą (studentem ASP), dzieląc wspólne mieszkanie. Podejmuje równocześnie dorywczą pracę, m.in. przy opracowaniu przewodnika po mieście; wykonuje węglem głowy naturalnej wielkości na podstawie fotografii; uzupełnia pejzażami projekty architektoniczne kolegów, od których otrzymuje przydomek Akwarelista.

1877
Powraca do Monachium i zapisuje się do Królewskiej Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych – klasy rysunku z antyku Alexandra Strähubera. Ostatecznie przenosi się na oddział rytownictwa na miedzi Johanna Leonharda Raaba.
Nawiązuje znajomość z L. Wyczółkowskim, A. Piotrowskim, J. Owidzkim. Wykonuje kredką Autoportret.

1878
28 czerwca Królewska Bawarska Akademia Sztuk Pięknych w Monachium przyznaje Fałatowi brązowy medal za rysunki z natury. Kilka miesięcy spędza w Zurychu, gdzie na zamówienia wykonuje sceny rodzajowe i portrety. Udziela lekcji w zakresie malowania z natury chemikowi K. Schoenauerowi z Bazylei, pragnącemu opanować technikę sztuki malarskiej i w tym celu kilka tygodni spędza w malowniczym górskim zakątku Weesen w rejonie jednego z największych jezior Szwajcarii, na terenie kantonów Sankt Gallen i Glarus. Nawiązuje kontakt z Agatonem Gillerem, działaczem niepodległościowym na emigracji i współtwórcą Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu.

1879
W lipcu opuszcza Zurych i przyjeżdża do Monachium, gdzie kontynuuje studia. W pracowni prof. Raaba jego prace zyskują uznanie i przynoszą sławę niewielkiej grupie Polaków (Pociecha, Wyczółkowski) studiujących w Monachium. Do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie posyła: Studium z natury i Strój z okolic Monachium. W prasie warszawskiej ukazują się pierwsze recenzje i wiadomości o artyście.

1880
W marcu akwarelę Benedykt studiujący wśród ksiąg i inkunabułów umieszcza na wystawie TPSP w Krakowie, a Włoszkę w TZSP w Warszawie. W czerwcu kończy Akademię Sztuk Pięknych w Monachium z wyróżnieniem – srebrnym medalem za rysunki z natury. Otrzymuje srebrny medal na wystawie malarstwa rodzajowego w Paryżu, m.in. za Głowę młodego Włocha. Z końcem roku wyjeżdża do Włoch (Bolonia, Florencja, Rzym), dokąd zabiera ucznia Schoenauera, od którego otrzymuje miesięczną gażę w wysokości 100 franków. Powstaje olejny portret ojca – Kazimierza Fałata. Maluje Studium chłopa w sukmanie.

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności