Wykład Spojrzenie na miasto Richarda Harlfingera (1873–1948)

End date Start date End date

Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała

Wykład Spojrzenie na miasto Richarda Harlfingera (1873–1948), prowadzenie Kinga Kawczak, 21 marca 2021 r., godz. 11.00, Zamek Książąt Sułkowskich.

(Wstęp 2 zł)

Spojrzenie na miasto Richarda Harlfingera (1873–1948)
Z okazji 70. rocznicy oficjalnego połączenia Bielska i Białej w jeden organizm administracyjny, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej przygotowało cykl prezentacji w ramach projektu wystawienniczego Złap kontakt ze sztuką. Będą to spojrzenia na miasto oczami wybranych artystów, tworzących w różnych latach XX stulecia.
Jako pierwsze eksponujemy dwa ołówkowe szkice powstałe w 1921 r., przedstawiające zabudowania u zbiegu ulic: Orkana, Waryńskiego, Krętej i placu Lutra. Prace te do muzealnych zbiorów podarował wnuk autora – Richarda Harlfingera (1873–1948), wybitnego austriackiego artysty o bielskich korzeniach, członka wiedeńskiej secesji, projektanta witraży dla kościoła św. Mikołaja w Bielsku. Jego olejne pejzaże z Bielska-Białej można podziwiać na stałych ekspozycjach naszego Muzeum.

Uwaga! Planowane na 21 marca 2021 r. spotkanie stacjonarne w Zamku Książąt Sułkowskich odbędzie się, jeśli zostanie zniesiony zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Jeśli jednak zakaz się utrzyma, zapraszamy na stronę www.muzeum.bielsko.pl, gdzie zostanie zaprezentowany Państwu w wersji online.

Bielsko, widok z balkonu domu Hoinkesów na ulicę Węglową, rysunek ołówkiem, ok. 1921
Bielsko, dom Kantora i fabryka Hoinkesa, rysunek ołówkiem, ok. 1921