Przemoc w rodzinie. Przemoc ekonomiczna wykład

End date Start date

Największe zło to tolerować krzywdę – Platon

Dr Magdalena Wysogląd, w 2001 roku obroniła tytuł doktora nauk prawnych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1997–2002 pracownik naukowo-dydaktyczny na Uniwersytecie Śląskim, Wydział Prawa i Administracji, w latach 2003 – 2006 adiunkt w zakładzie prawa cywilnego na Uniwersytecie Rzeszowskim Wydział Prawa i Administracji. Obecnie jest wykładowcą na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie.

Badanie zagadnień dotyczących przemocy, szczególnie przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie to zagadnienia, którym poświęca cykl wykładów przygotowanych na zaproszenie  bielskiego klubu Soroptimist International. Wybór tej tematyki wynika z przekonania, że nawet najskuteczniejsze metody i narzędzia prawne nie są w stanie w pełni i skutecznie zabezpieczyć dobra konkretnej osoby. Niezbędny jest proces determinujący dodatkowe formy wsparcia. Przemoc w rodzinie jest ciężką formą naruszenia praw człowieka. Zapobieganie przemocy w rodzinie oraz opracowywanie skutecznych procedur w zakresie edukacji, prewencji, ścigania sprawców przemocy oraz skuteczna pomoc jej ofiarom należy do najważniejszych zadań polityki europejskiej. W 1999 roku dzień 25 listopada został oficjalnie uznany przez ONZ Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. W największej mierze to one, a nie mężczyźni, są ofiarami przemocy w rodzinie. Skala przemocy w polskich rodzinach jest zatrważająca.

Czekanie sprawia ból. Zapomnienie sprawia ból. Lecz nie móc podjąć żadnej decyzji jest najdotkliwszym cierpieniem – Paulo Coelho

Wstęp z biletem na wystawę

Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16