Muzyka na Zamku

End date Start date

Na program koncertu składają się utwory najwybitniejszych kompozytorów francuskiego baroku z końca XVII i początku XVIII wieku takich jak Monsieur de Sainte-Colombe i Marina Maraisa (którzy to wirtuozi są bohaterami znanego filmu Alaina Corneauta pt. Wszystkie poranki świata) oraz  Élisabeth Jacquet de la Guerre’y − pięcioletnie dziecko oczarowała swoją grą Ludwika XIV − Króla Słońce, a także Josepha Bodina de Boismortiera, który będąc muzykiem bez patrona zbił ogromną fortunę jako kompozytor i wydawca.

Justyna Młynarczyk gambistka oraz pedagog. Współzałożycielka tria viol da gamba Gambasada, członek {oh!} Orkiestry Historycznej, wykładowca Akademii Muzycznej im. G. i  K. Bacewiczów w Łodzi, twórca klasy violi da gamba w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej  II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wiolonczeli  Piotra Janosika oraz  Conservatoire de Musique w Grenoble (Francja) w klasie violi da gamba Christine Plubeau i Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie violi da gamba Marcina Zalewskiego. Ukończyła także szkołę aktorską Lart StudiO w Krakowie.
Współpracuje z zespołami, takimi jak: Capella Cracoviensis, Ars Cantus, Ensemble Hildebrandt 1719, Parnassos, Harmonia Sacra, Floripari, Extempore, Camerata Cracovia, Filatura  di Musica, Consortium Sedinum.
W latach 2006−2017 wzięła udział w nagraniach następujących płyt: wraz z Capellą Cracoviensis – Początki polifonii europejskiej;  z niemieckim zespołem Weser-Renaissance prowadzym przez Manfreda Cordesa (Brema) - Virgo Prudentissima -  Adoration of the Virgin Mary at the Polish Court, M. Mielczewski, A. Jarzębski, M. Zieleński;  z zespołem Parnassos oraz Camerata Silesia  - Andrzej Siewiński − requiem;  z {oh!} Orkiestrą Historyczną − Muzyka Zamku Królewskiego, Muzyka mistrzów francuskich;  z klawesynistką Dorotą Zimną − François Couperin − Compositeur Roya;  z M. Nahajowskim, M. Pilchem, J. Kościukiewiczem, J. Tupczyńską, P. Domagalską-Kałużą, R. G. Przybyłą − François Couperin − L’ordre agréable;  z Cameratą Cracovia  oraz ukraińskim bandurzystą Dmytrem Hubjakiem − Kanty polskie i ruskie. Wraz z mężem Piotrem tworzy duet viol da gamba.

Piotr Młynarczyk ukończył PSM w Częstochowie w klasie wiolonczeli Siergieja Rysanova. W 2009 roku rozpoczął studia w klasie violi da gamba Kazimierza Pyzika w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2015 roku ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie violi da gamba Justyny Krusz. Swoje umiejętności rozwijał także na kursach, m.in. u takich pedagogów, jak: Guido Balestracci, Bruno Cocset, Mauro Valli, Markus Mollenbeck, Alison McGillivray.
Uczestniczył m.in. w festiwalu Barok na Spiszu, Międzynarodowym Festiwalu Scharwenków w Szamotułach, festiwalach muzyki dawnej w Świeradowie-Zdrój i Wałbrzychu, Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku, Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej, Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Częstochowie, Festiwalu Theatrum Musicum w Krakowie. Współpracował m.in. z zespołami muzyki dawnej, takimi jak: Gambasada, Capella Cracoviensis, Floripari, Harmonia Sacra, Gradus ad Parnassum, Senza Battuta, jest członkiem zespołu Konfraternia Caper Lubliniensis działającego przy Filharmonii Lubelskiej oraz współpracuje jako pedagog z dziecięcym zespołem Scholares Minores Pro Musica Antiqua w Poniatowej.

Maurycy Raczyński klawesynista; w roku 2015 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie klawesynu prof. Marka Toporowskiego, a następnie, w roku 2017, studia w Conservatoire à Rayonnement Régional de Versailles (Francja) w klasie Blandine Rannou (Prix de Perfectionnement z wyróżnieniem); stypendysta programu Erasmus, dzięki któremu odbył w roku 2014 studia w Conservatoire Nationale Supèrieur de Musique et Danse w Lyonie (Francja) w klasie Jean-Marca Aymesa; w 2015 roku został laureatem XV Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego Gianni Gambi w Pesaro (Włochy); poszerzał swe umiejętności na licznych kursach mistrzowskich, m.in. z A. Zylberajch, N. Parle, P. Matejovą, T. de Goede, N. Klapprottem, M. Szelestem, L. Stawarz, E. Stefańską, B. Rannou; aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym spełniając się jako solista i kameralista (koncerty AOB, Festiwal Studencki SSAFKA, Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, koncerty w Muzeum Śląskim i Fortepianarium, Festiwal Maj z Muzyką dawną we Wrocławiu, fringe concerts: BRQ Vantaa Festival – Finlandia, Festival Oude Muziek w Utrechcie − Holandia); wykonuje muzykę na różnych instrumentach klawiszowych (klawesyn, pozytyw, fortepian historyczny); klawesynista zespołów: Konfraternia Caper Lubliniensis działającego przy Filharmonii Lubelskiej, Telemann Collegium Pless, oraz Overtone Ensemble. dzięki stażowi zorganizowanemu przez Narodowe Centrum Kultury nawiązał trwałą współpracę z fundacją Meakultura, gdzie odpowiada za redakcję poszczególnych numerów miesięcznika elektronicznego o muzyce „Meakultura” oraz publikuje na łamach tego czasopisma teksty; w 2017 roku wchodził w skład komitetu organizacyjnego Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „Kropka”.

Justyna Młynarczyk
Piotr Młynarczyk