Księżna Daisy von Pless: szczęśliwe lata

Start date End date

Zamek książąt Sułkowskich, ul. Wzgórze 16, Bielsko-Biała

Fotografie wchodzące w skład wystawy Księżna Daisy von Pless: szczęśliwe lata zostały wybrane z obszernego Archiwum Lafayette’a, przechowywanego w Victoria & Albert Museum w Londynie. Czterdzieści dwa zdjęcia wykonano z orginalnych szklanych negatywów o wielkości 15 x 12 cali (ok. 38 x 30 cm) przy użyciu najnowszego programu komputerowego i nowoczesnej techniki drukarskiej. Odkryte podczas prac budowlanych w Londynie w 1988 r. i ocalone dla potomności portrety utrwaliły dla nas obraz wyższych klas społecznych z przełomu XIX i XX w.

W 1891 r. angielska arystokratka Mary Theresa Cornwallis-West zw. Daisy (1873–1943) poślubiła Hansa Heinricha XV von Hochberga, księcia von Pless. Księżna związała swe losy m.in. z zamkiem pszczyńskim, jedną z rezydencji zamożnej rodziny Hochbergów. Przed I wojną światową Daisy i jej mąż prowadzili wystawny tryb życia, pełen dworskich uroczystości, przyjęć, polowań i podróży po świecie. Daisy utrzymywała dobre relacje z przyjaciółmi z kręgów królewskich oraz arystokratycznych całej Europy i wielu z nich przyjmowało jej zaproszenia, by złożyć wizytę na Śląsku.

Zaprezentowane na wystawie portrety Daisy i jej przyjaciół pochodzą ze „szczęśliwych lat“ życia księżnej (1897–1911). Te fotografie, zawierające wiele interesujących szczegółów, można analizować na wielu płaszczyznach, biorąc pod uwagę ówczesną modę, biżuterię, zwyczaje, a także frywolność w życiu prywatnym i powagę w sferze publicznej. Stanowią one ważne źródło historyczne, wskrzeszające minioną epokę i posiadające również olbrzymią wartość edukacyjną. Niniejsza wystawa maluje bowiem klarowny i przejrzysty obraz świata, który przeminął.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie we współpracy z Victoria & Albert Museum w Londynie, a jej kuratorami są Barbara Borkowy oraz Russell Harris.

W sklepie muzealnym istnieje możliwość zakupu najnowszej książki Barbary Borkowy pt. Siostry, w której autorka barwnie opowiada historię życia dwóch niepokornych kobiet, Daisy von Pless i Shelagh Westminster, wywodzących się z angielskiej arystokracji, które na przełomie XIX i XX wieku siłując się z konwenansem i tradycją, oczarowały salony całej Europy.

Zapraszamy na cykl wykładów towrzyszących wystawie, prowadzonych przez Martę Dąbrowską, historyka sztuki, pasjonatkę historii księżnej Daisy von Pless oraz na specjalne warsztaty muzealne dla dzieci i młodzieży przygotowane przez Dział Edukacji pt. Oblicza Daisy, podczas których uczestnicy wykonają odbitkę fotograficzną metodą cyjanotypii.

Wykłady Marty Dąbrowskiej:

• 23 luty 2017, godz.19.00: Blaski i cienie życia księżnej pszczyńskiej
  • 8 marca 2017, godz.17.00: Sekrety pałacowej garderoby – kreacje księżnej Daisy
  • 20 kwietnia 2017, godz. 17.00: Jubilerskie skarby księżnej Daisy

Księżna Daisy von Pless - zdjęcie portretowe

Daisy ze zbiorów Victoria & Albert Museum

Zdjęcie Daisy
Fotorelacja z otwarcia wystawy pt. Księżna Daisy von Pless: szczęśliwe lata
Otwarcie wystawy, widok gości w lustrze
Goście podczas otwarcia wystawy
Dyrektorzy muzeów
Fotorelacja z otwarcia wystawy pt. Księżna Daisy von Pless: szczęśliwe lata