Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Jerzy Leski – plakaty

Start date End date

Kolejna prezentacja przygotowana w ramach projektu Złap kontakt ze sztuką – wypatrzone w magazynie – w 2020 r. w całości poświęconego jubileuszowi 75-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej, to pokaz autorskich plakatów Jerzego Leskiego.

Projektant wybrał Bielsko-Białą, jako swoje miejsce do życia. Pochodził z Zawiercia, gdzie urodził się w 1922 r. Jako młody człowiek pracował na kolei, a w latach II wojny światowej związany był z ruchem oporu (ps. Kolejarz). Na przełomie lat 40. i 50. XX w. studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego pierwsze prace plastyczne powstawały we współpracy z wykładowcami. Były to dekoracje malarskie w kościołach rzymskokatolickich i cerkwiach prawosławnych. Równolegle podjął się opracowania scenografii do spektaklu Zając w tarapatach w Państwowym Teatrze Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej.

Artystyczne działania Jerzego Leskiego skoncentrowane były przede wszystkim na projektowaniu architektury wnętrz. Organizował przestrzenie różnego typu obiektów od handlowych (np. sklepy Polsrebro i Polski Len w Bielsku-Białej), usługowych i restauracyjnych, przez kinowe, kulturalne (np. Bielskie Centrum Kultury, Dom Kultury „Włókniarzy”), socjalne (domy wczasowe), biurowe (np. siedziba NOT-u w Bielsku-Białej), po przemysłowe na terenie niemal całego kraju, od gór po morskie wybrzeże. Jest on także autorem prostego w formie Pomnika Lotników przy placu Żwirki i Wigury w mieście nad Białą.

W polu jego zainteresowań była szeroko pojęta sztuka użytkowa. Ściśle współpracował z zakładami przemysłowymi w Czechowicach i Bielsku-Białej, dla których przygotowywał koncepcje lamp, latarek i odkurzaczy.

Kolejnym zakresem jego twórczej aktywności było projektowanie graficzne. Opracował  logo ok. 20 firm z różnych branż, m.in. znaku okolicznościowego 25-lecia lokalnego Oddziału ZPAP. Zaprojektował formy plastyczne wielu katalogów, afiszy, zaproszeń, druków ulotnych oraz plakatów: teatralnych, konkursowych, poświęconych wystawom sztuki, wydarzeniom rocznicowym i okolicznościowym (Dni Bielska-Białej) oraz aktualnym zagadnieniom związanym z dbałością o czystość i środowisko naturalne. Wszystkie pomysły przygotowywał ręcznie, najpierw w rysunkowych projektach, podmalowywanych akwarelą lub gwaszem. Czasem sięgał po nowoczesne – jak na lata 60. XX w. – kolaże i fotomontaże, dopełniając nimi typograficzne znaki. Posługiwał się prostą, skondensowaną formą graficzną z wysublimowaną symboliką, dopełnioną niezwykle wycyzelowanym liternictwem. Plakaty i katalogi powstałe według jego autorskich koncepcji są jednymi z nielicznych zachowanych prac. Dają one możliwość poznania jego twórczego warsztatu i artystycznych umiejętności.

Drugim, ważnym polem aktywności Jerzego Leskiego było zarządzanie ZPAP, najpierw Oddziałem, a następnie Okręgiem w Bielsku-Białej. Był „ojcem” otwartego w 1960 r. Pawilonu Wystawowego ZPAP (ob. Galeria Bielska BWA), który stał się miejscem tętniącym życiem artystyczno-kulturalnym i towarzyskim, niezależnie od braku instytucjonalnego zaplecza i stałego źródła finansowania. Pawilon wybudowany ze środków miejskich (pierwszy tego typu obiekt w powojennej Polsce) szybko okazał się zbyt mały w stosunku do potrzeb. Przy udziale Jerzego Leskiego zrodziła się koncepcja wzniesienia całkowicie nowego, wielopoziomowego i wielofunkcyjnego Domu Plastyka, niestety, niezrealizowana z uwagi na zmiany administracyjne i powstanie województwa bielskiego.

Ważnym elementem jego działalności było utworzenie w 1972 r. w Bielsku-Białej stanowiska Naczelnego Plastyka Miasta (trzeciego w Polsce po Słupsku i Warszawie) i wieloletnie, społeczne pełnienie tej funkcji. Był także członkiem jury „Bielskiej Jesieni”, rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz członkiem Wojewódzkiej Rady Kultury. Zawsze życzliwy wobec koleżanek i kolegów plastyków, pomagał i doradzał w wielu zawodowych i życiowych sprawach. Zmarł w 1997 r. w Bielsku-Białej.

Oprac. TDB
 

Zapraszamy do oglądania filmu – prezentacji o Jerzym Leskim.

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.