O polskość Pomorza – wykład

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej ‒ Fałatówka
ul. J. Fałata 34
43-360 Bystra

W 1920 roku J. Fałat wyjechał do Torunia, by na odzyskanych ziemiach organizować polskie życie artystyczne i kulturalne.

W styczniu 1920 roku J. Fałat znalazł się w Toruniu. Uczestniczył w uroczystościach powitalnych gen. Hallera, był także świadkiem symbolicznych zaślubin Polski z morzem w Pucku. Przyjechał do Torunia, tak jak wielu artystów i działaczy związanych z kulturą, by na odzyskanych ziemiach organizować polskie życie artystyczne i kulturalne.  Z inicjatywy J. Fałata i A. Górskiego powstało stowarzyszenie Konfraternia Artystów, którego celem była odbudowa życia artystycznego, krzewienie sztuki polskiej i organizacja wystaw. Stowarzyszenie działało prężnie i do dnia dzisiejszego  Konfraternia uznawana jest za najważniejszą toruńską organizację kulturalną całego 20-lecia międzywojennego. Fałat zamieszkał w Toruniu, kupił kamienicę w centrum miasta, którą po śmierci syna przekazał miastu na cel charytatywny. Prowadzenie Ewa Kubieniec.

Liczba osób: do 10 (o ile nie ulegnie zmianom sytuacja epidemiczna), rezerwacja miejsc pod nr telefonu:  33 810 53 25

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

Akwarela przedstawiająca fragment starych zabudowań Torunia

Pejzaż z Torunia J. Fałat. Fot Alicja Migdał-Drost